Facebook
Instagram

6 tipov pre návštevníkov Trnavy

Atény Uhorska, sídlo múz, či slovenský Rím – všetky tieto názvy patria jednému z najkrajších miest Slovenska. Trnava už roky láka turistov či návštevníkov a ukazuje im svoje historické poklady.  Prejdite sa po uliciach plných života a nadýchajte sa históriou. Víta Vás Trnava.

Trnava – významná križovatka stredovekých ciest

Rokmi sa v Trnave mnoho zmenilo, napriek tomu v jej uličkách stále nájdete starú architektúru dýchajúcu históriou. Už od 13. storočia obklopuje mesto unikátne opevnenie. Jedno z najstarších opevnení, ktoré je na rozdiel od iných vytvorené z tehly, kedysi tvorilo 35 hranolových veží. Dnes už síce nestojí 35 veží, no stále si môžete pozrieť  zachovanú časť opevnenia –  bránku pri juhozápadnom nároží a čiastočne prestavanú bránku na východnej strane za kostolom sv. Mikuláša. Súčasťou opevnenia je aj historická Bernolákova brána.

Stredoveká Trnava sa v čase tureckých útokov pýšila 57 metrov vysokou strážnou rozhľadňou. Dominanta mesta stojaca v úplnom srdci Trnavy sa stala symbolom prestíže a prosperity mesta. Dnes vám po prejdení 143 schodov pripraví mestská veža Trnavu ako na dlani.

Bohatá história Trnavy sa viaže aj s meštiackymi domami. Jedným z nich je aj Dom hudby, ktorý bol postavený už v 13. storočí. Podľa povestí mala v tomto dome sídlo dokonca aj Uhorská koruna. O pár desiatok rokov neskôr sa z meštianskeho domu stala súčasť múzea – Dom hudby Mikuláša Schneidera Trnavského, ktorý sa do slovenských dejín zapísal ako hudobný skladateľ, dirigent, interpret a v neposlednom rade aj ako pedagóg.

Zdroj: Matúš Koprda

Trnava – slovenský Rím

Nie nadarmo sa vraví, že Trnava je slovenský Rím. Toto pomenovanie sa zrodilo už v roku 1543, kedy sa do mesta  presťahoval ostrihomský arcibiskup. Tým sa stala Trnava náboženským centrom na 300 rokov.

Dnes v Trnave môžete navštíviť 7 kostolov. Takmer všetky nájdete pri prechádzke centrom mesta. Stačí nakuknúť aj do malých uličiek Trnavy a určite zbadáte krásne sakrálne pamiatky. Kostol Najsvätejšej Trojice, či Kostol sv. Jozefa vás upúta nielen svojou veľkosťou, ale aj vežami. Pri návšteve Trnavy rozhodne nevynechajte Baziliku sv. Mikuláša charakteristickú dvomi vysokými vežami, či najstarší trnavský chrám – Kostol sv. Heleny.

Zdroj: Matúš Koprda

Trnava – športové mesto

Milovníci športu sú v Trnave na správnom mieste. Trnava žije športom odjakživa. Pri návšteve mesta si môžete zašportovať na každom kroku. Nájdete tu niekoľko športových areálov, ale aj golfové ihriská. Zrelaxovať v pohybe môžete aj v Lanovom centre, kde si na svoje prídu nielen dospelí, ale aj deti. Ak sa vám bude lozenia máliť, môžete si vyskúšať aj lezeckú stenu.

To, že je Trnava moderná a aktívna, potvrdzuje aj cyklistika. Ak sú bicykle pre vás „to pravé orechové“ ste na správnom mieste. Nemusíte mať ani svoj vlastný bicykel, stačí ak si vypožičiate ten trnavský a môžete vyraziť. S Arboria bike za pár hodín prejazdíte celú Trnavu aj jej okolie.

Zdroj: Facebook Mesto Trnava

Trnava – centrum futbalového ošiaľu

„My sme Spartak Trnava, jeden klub, srdce a mesto.“ Aj tento futbalový chorál môžete počuť z novopostaveného futbalového štadióna Antona Malatinského. Historická Trnava má športového ducha už odjakživa. Korene trnavského futbalu siahajú až do obdobia Rakúsko-Uhorska. Bíli Andeli v červeno-čírnych dresoch pod názvom Spartak Trnava hrajú už od roku 1952. Športový ošiaľ je preto v Trnave súčasťou každodenného života. Pri návšteve Trnavy všetci športoví nadšenci určite nesmú vynechať aj srdce červeno-čírnej armády –  štadión Antona Malatinského.

Trnava – centrum dolného Považia

Smolenický zámok, Trnavské rybníky, či Kamenný mlyn. Tieto rekreačné oblasti jednoducho musíte vidieť. Stačí ak sadnete na bicykel a cyklistickými chodníkmi sa po pár minútach cesty dostanete na Kamenný mlyn. Prechádzka v prírode alebo piknik nie je nikde krajší ako v Kamenáči. V blízkosti areálu sa nachádzajú aj spomínané Trnavské rybníky typické rozmanitosťou rastlinstva, no najmä netypickým vtáctvom. Na ploche 38 hektárov nájdete až 150 chránených druhov vtákov.

Romantické duše nájdu svoje obľúbené miesto v Smoleniciach. Po prechádzke anglickým parkom vás čaká nezabudnuteľný výhľad priamo z veže Smolenického zámku. S návštevou romantického zámku môžete spojiť aj výstup na najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby. Turistická značka totiž vedie práve okolo neho.

Trnava – Mesto s dobrou kávou a skvelým jedlom

Ak ste milovníkom dobrého jedla či kávy, určite nevynechajte Trojičné námestie. Skvelé raňajky a kvalitnú kávu si môžete vychutnať v tradičnej trnavskej kaviarni Thalmeiner, z ktorej budete mať priamy výhľad na Sochu Svätej Trojice.  Ak si namiesto kávy radšej dáte kvalitné pivo, v bistre Akademia nájdete špičkovú kuchyňu a tankové pivo v najvyššej kvalite priamo v centre trnavského diania – na Nádvorí. Ak chcete mať #Trnavu doslova na dohľad, vychutnajte si skvelé jedlo v Pizza Kitty na rozkvitnutej terase.

Zdroj: Matúš Koprda
Zdroj: Matúš Koprda

Text: Viktória Hudáková

Zdroj foto:

Matúš Koprda – @MatusKoprdaPhotography

Mesto Trnava – @trnava